První kávové školení

25.05.2020

Máme za sebou první kávové školení v prostorách Craft coffee. Školitelem nebyl nikdo jiný než Petr Sukdol a do jeho rukou se svěřila parta nadšenců z Horního Maršova, kteří plánují otevřít kavárnu Modrý Most. Konkrétně jde o Jana, Moniku, Péťu a Šárku. Při školení jsme pracovali s kávou od kluků z Candycane coffee. Jsme jim věrní!


Jak se naše cesty propojily

Když jsme se rozhodli, že uděláme kavárnu, řekl jsem si, že musíme najít někoho, kdo nás naučí dělat dobrou kávu. Věděl jsem, že dobré know how, je na rozjezd zásadní.

A povedlo se. "Náhodné setkání" Jana s baristkou z Craftu u autoopraváře, pozvání na kávu do Pece a seznámení s Petrem Sukdolem, který v té době zvažoval, že by začal v blízkém okolí učit zájemce připravovat kvalitní výběrovou kávu. To vše se odehrálo před zimou a ten správný čas pro realizaci nastal právě teď, v druhé polovině května.


Jak školení probíhalo

V dopoledních hodinách jsme se věnovali teoretické části a dozvěděli se informace o samotné kávě. Jaké jsou její druhy, kde a za jakých podmínek se pěstuje a zpracovává. Jakou dlouhou cestu urazí, než si ji můžeme vychutnat z našich šálků.

Vhod přišla obědová pauza. Čas pro oddech a načerpání energie pro druhou převážně praktickou část školení. Petr se vytratil do kuchyně, aby nachystal své vyhlášené trhané hovězí hrudí v BBQ omáčce a Pad Thai - rýžové nudle s kuřecím masem. Nemělo to chybu.

Druhou část školení Petr odstartoval přípravou filtrované kávy v dripperu V60. Poté jsme se přesunuli za bar ke kávovaru a mlýnku, abychom si ukázali, jak fungují a důkladně si prošli jejich správné nastavení, čištění a celkovou péči, kterou bychom jim měli věnovat, abychom docílili dokonalosti v přípravě kávy. Je to taková alchymie, ale krásná a voňavá. Po názorné ukázce přípravy cappuccina včetně šlehání mléka a latte artu se pustili do trénování samotní Maršováci a šlo jim to výborně.

Když to shrnu, bylo to intenzivní a obohatilo to obě strany, jak Maršováky, tak samotného školitele.

Pozvání k modrobílému posezení

Představuji vám přátele z Horního Maršova - Jana, Moniku, Péťu a Šárku

Jsme přátelé, sousedé. Máme rádi dobrou kávu. A máme rádi Horní Maršov, který je úžasnou akční komunitou, které - světe div se - chyběla kavárna. Tak jsme se rozhodli ji vytvořit a pojmenovat ji Modrý Most.

Nikdy jsme nic takového nedělali. Naše profesní zkušenosti jdou od vedení lidí, organizací eventů, architektury, lyží, životního prostředí, výuky jazyků a podnikání ve službách až po péči o lidi.

Snažíme se o bezobalový směr kavárny. Proč? Protože jsme v týmu čtyři a dohromady máme 10 dětí. Vidíme jak se nám samotným podařilo zredukovat množství odpadu v našich domácnostech.
K
dyž jsme četli Vesmírnou Odyseu 2003, tak to byla nedohledná budoucnost. Dnes je půlka roku 2020 a ta budoucnost přijde. A ta jediná možná je rozhodně bezobalová. Proto s tím začínáme už nyní.


Jsme u modrého mostu v Horním Maršově a chceme si užít krásné léto na terase. Být u toho s vámi a připravovat výbornou kávu a nejen tu. Zastavte se u nás!